Mobil Yaşam,  Teknoloji

Apple Watch Hayatımıza Nasıl Bir Yenilik Getirebilir?

Giyilebilir Teknolojiler konusunda bize en yakın olanı sanırım akıllı saatler olacak. Bu konuda bir çok farklı ürün üzerinde çalışılıyor. Daha önce hoşuma giden ilginç ürünleri bu sayfalara konuk etmiştim. Fakat bunlar arasında akıllı saatler ön plana çıkarak hayatımızda daha çok yer alacak gibi görünüyor.

Apple Watch
Apple Watch

Apple, merakla beklenen son tanıtımıyla yeni Macbook ve Apple Watch ürünlerini tanıttı. Bu tanıtımda öne çıkan tabii ki, Apple Watch idi. Üç farklı versiyonla satışa çıkacak olan ürün, Apple’ın deyimiyle “Şimdiye kadarki en kişisel teknolojimiz“.

Önce kısa bir Apple Watch tanıtım filmi:

https://www.youtube.com/watch?v=1Ql0Z8Il73s

24 Nisan tarihinde satışa sunulacak ürün, her zaman olduğu gibi ilk etapta ülkemize gelemeyecek maalesef. Ürünle birlikte IOS 8.2 işletim sistemi versiyonu da kullanıcılara sunuldu. Ürünü kullanabilmek için IOS 8.2 kurulu İphone 5 ve üstü cihazımızın olması gerekiyor.

Apple Watch, bluetooth ve wifi üzerinden telefonla haberleşiyor. Saatin içinde nabız sensörü, GPS ve ivme ölçer var. Bu sayede günlük fiziksel aktivitelerin ölçülmesi sağlanıyor. Bisiklet sürmek gibi aktivitelerde de GPS’den faydalanıyor. 18 saate kadar dayandığı söylenen pili günlük kullanım için uygun gibi görünüyor ama denemek lazım tabii…

Apple Watch Üç Farklı Versiyonu
Apple Watch Üç Farklı Versiyon

Üç farklı versiyonla piyasaya sürülecek cihazın fiyatları Sport ile 349 $’dan başlıyor ve Edition modelinde 10.000 $’a kadar çıkıyor. Edition modeli 18 Karat altın, bu yüzden fiyatı bu kadar pahalı.

Ürünle ilgili daha detaylı bilgilere Apple’ın kendi sitesinden ulaşabilirsiniz. Şimdi cihazın özelliklerine bakarak hayatımıza nasıl bir yenilik getirebileceğine değinelim.

Apple Watch Nasıl Bir Yenilik Getirebilir?

Akıllı saatler konusunda Apple Watch ilk değil. Daha önce Samsung’un ürettiği Gear serisi var. Ve tabii başka markalar da. Kendi açımdan İphone ve İpad kullanan biri olarak Apple Watch’e gereksinim duyar mıyım bilmiyorum. Bunu, Apple Watch ile gelen özellikler açısından değerlendirmekte fayda var. Bu özelliklere bakarak hayatıma nasıl bir yenilik getirebilir diye düşünebilirim.

Apple Watch Özellikleri

Bu irdelemeyi, Apple’ın ürünle ilgili öne çıkardığı özelliklerden hareketle yapacağım.

Zaman Yönetimi

Takvim ve kişilere bağlı olarak çalışan cihaz, zamanımızı çok daha iyi yönetebileceğimizi vurguluyor. Kişisel imaj açısından saat takmanın önemini bilsem de, kolumda yaptığı ağırlık ve zamanı öğrenme ihtiyacımı telefondan giderebildiğim için 4-5 yıldır saat kullanmıyorum. Apple Watch, bu anlamda bana bir şey katmayacak. Randevularımı telefondan takip edebiliyorum.

İletişim Yeni Yolları

Bu saat mail, mesaj ve telefon görüşmelerimiz için çok daha kolay ve verimli bir iletişim yolu olduğunu iddia ediyor. Aynı şeyleri telefondan çok daha rahat yapabilirken 38 veya 42 mm. boyutundaki bir cihazda mail okumak, mesajlara cevap vermek çok da kolay olacağa benzemiyor.

Sağlık ve Fitness

Aslında bu ürünün en önemli özelliği, fiziksel aktivitelerle ilgili verileri toplayıp bize sunması diyebiliriz. Yukarıda da bahsettiğim gibi nabız ölçeriyle nabzımızı ölçecek, adımlarımızı sayacak vs. IOS 8.0’ın en öne çıkan özelliği sağlık uygulamasıydı fakat şu an kadar kullandığımı söyleyemem. Sağlıkla ilgili tüm kişisel verilerimi buraya gireceğim bir uygulama, bana pek kullanılır gelmedi. Verilerimin nereye gittiği de cabası!! O yüzden Apple Watch’un bu özelliği de beni pek cazip etmedi diyebilirim.

Yukarıda saydığım bu özelliklere sahip bir akıllı saat, hali hazırda kullanmakta olduğum telefonun yerini alamaz diye düşünüyorum. Zaten bunları telefonda yapabiliyorum. Bir de neden saat kullanayım ki? Telefonun bataryası günü tamamlamaya yetmezken bluetooth ve GPS açık bir halde kullanacağım saat, telefonun bataryasını daha da çabuk bitirecektir.

Tüm bunlar bir yana, fiyatı da ucuz değil. Alabileceğiniz bir ürün 1000 TL’den başlıyor. Belki ileride yeni versiyonları çıkar, fiyatı biraz daha ucuzlarsa kullanılabilir.

Giyilebilir teknolojilerle ilgili daha önce yazdığım yazılar da ilginizi çekebilir. Benim favorim özellikle Akıllı Bileklik.

Akıllı Bileklik Cicret

Altıncı His Teknolojisi

Intel Giyilebilir Teknoloji Yarışması

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir