Bilim,  Future

Antidepresanlar Beyin Tümörünü İyileştiriyor mu?

İngiltere’de yapılan bir araştırma, bazı antidepresan türlerinin beyin tümörlerine karşı oldukça etkili olduğunu ortaya koydu.

beyintümörü

Araştırmayı yürüten Profesör Geoff Pilkington, kanser araştırmaları konusunda bazı antidepresan ve diyabet ilaçlarının beklenmedik sonuçlar doğurduğunu ve şaşırtıcı bir şekilde, özellikle, beyin tümörünü iyileştirdiğini söylüyor.

Profesör Pilkington, 2003 yılından bu yana Portsmouth Üniversitesi‘nde “trisiklik” olarak sınıflandırılan antidepresanları inceliyor. Pilkington, bu antidepresan türünün 20 çeşidinden yalnızca 4 tanesinin beyin tümörüne karşı etkili olduğunu ve beyin kanseri hücrelerini öldürdüğünü anlatıyor.

Beyne ulaşabilen antidepresanlar, beyne girmeye çalışan toksinlere karşı doğal bir savunma sağlıyor. Bu müdahale, kanserde tedavisinde yaygın olarak kullanılan ve kanserli hücrenin DNA’sına zarar vermeyi hedefleyen ilaçlardan farklılık gösteriyor.

Antidepresanlardaki klomipraminler, kanserli hücrelerin mitokondrisine saldırıyor. Mitokondri, hücrelerin çoğalmasını ve büyümesini sağlayan parçası olduğu için, kanserin yayılması bu şekilde engelleniyor.

Laboratuvar ortamında iyi olabilir

Bu bilgiler iyi güzel ama normal kanser tedavisi için yapılan kemoterapi ve radyoterapi uygulamalarının yanında antidepresan kullanımı faydadan çok zarar da verebilir. Zira antidepresanlar beyin kimyasını iyice yorarak hastanın yaşam kalitesini iyice düşürebilir. O yüzden bu uygulamanın laboratuvar ortamında şimdilik iyi geldiği kanıtlanmış. Gerçek hayatta nasıl olacağı bilinmiyor.

Yine de yapılan bu çalışma, kanser tedavileri konusunda gittikçe iyileşmelerin olduğunu gösteriyor. Henüz kanserin kesin ilacı bulunmasa da, önümüzdeki yıllarda bunun yapılacağını düşünüyorum… Ama o zaman da adı başka bir şey olan ölümcül bir hastalık ortaya çıkacaktır. Malum şu aralar Ebola gündemde. Afrika’da başlayan hastalık Amerika’ya oradan da Avrupa’ya gelmiş durumda.Hatta bu hastalık için AIDS’den sonra en tehlikeli bulaşıcı hastalık deniliyor.

Bu arada Türkiye’de antidepresan kullanımı büyük bir hızla artmaya devam ediyor. Türkiye’de antidepresan kullanımı son 9 yılda yüzde 160 oranında artmış, bir yılda kullanılan ilaç ise 37 milyon kutuya yaklaşmış. Konuyla ilgili haber için tıklayın. 

Aslında bunun nedenleri üzerinde durmakta fayda var ama başka yazıya kalsın. Modern hayatın bize getirdiği yükler aklımı kurcalayıp duruyor.

 

2 Yorum

  • Hakan

    Başarılı ilaçlar, farklı alanlarda kullanılırken yan etki olarak ortaya çıkan daha önemli tedavi edici özelliğinin keşfedilmesi ile geliştirilip kullanıma sunulabiliyor.. Espri konusu olan meşhur ilaçlar örnek olabilir 🙂

    Diğer yandan antidepresan kullanımının artmasında kişisel görüşüm, manevi değerlerden uzaklaşılması ve tüketim toplumunda bireylerin kendini yalnız ve değersiz hissetmesi; bunun artık normal karşılanması ve antidepresanlar ile bastırılmaya çalışılmasıdır..

    • ssaygin

      Evet, madde ve manadan oluşan insanı sadece metaya endeksler ve mutluluğu orada aramasını söylersen olacağı bu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir