Bilim,  Teknoloji

Ameliyat Edilemeyen Kanser Hastaları için Umut Işığı:Nano Bıçak Teknolojisi

Nano Bıçak Teknolojisi (Nanoknife), ameliyat edilemeyen kanser hastaları için yeni bir umut ışığı diyebiliriz. Nano bıçaklar yardımıyla elektroporasyon yapılarak kanser hücrelerinin tahrip edilmesi anlamına gelen Nanoknife yöntemi, çarelerin tükendiği hastalar için belki de tek derman olma niteliğinde.

nanoknifeNanoknife kalıcı bir tedavi değil, her hastada uygulanması da mümkün değil, ancak ameliyat edilemeyen kanser hastalarının ömrünü uzatabilecek tek yöntem olarak dikkatleri üzerine çekiyor. Günümüzde kanser, tamamen çözümü bulunmuş bir hastalık değil. Erken teşhis çok önemli olsa da yine de kansere çare bulunamıyor. Fakat eminim ileriki yıllarda çözüm bulunacaktır, ama o zaman da adını şimdi bilemediğimiz başka bir hastalık çıkacak ve insanları ölüme götürecektir.

Dünyada bu yöntemi uygulayabilen ender doktorlardan biri olan Radyoloji uzmanı Edward LeenNanoknife denilen Nano Bıçak teknolojisini şöyle anlatıyor: “İki iğnenin arasında 3000 volt enerji var. Bu kadar yüksek voltajı hücrelere yüklediğiniz zaman, hücrelerin ve hücre zarlarının dengesini bozuyor ve hücre zarlarının içinde delikler oluşmasına neden oluyor. Yani bu yöntem sayesinde kanserli hücrelerin içinde delikler açmış oluyoruz ve bu delikler sayesinde kanserli hücreleri öldürüyoruz.”

Konuyla ilgili aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz:

Özellikle Pankreas kanseri gibi geç teşhis edilebilen ve ameliyat şansının düşük olduğu kanser tiplerinde kullanılan bu yöntem 3-4 haftada bir tekrar edilebiliyor. Nanoknife teknolojisi, vücudun sadece belirli bir bölgesine uygulanabiliyor. Bu nedenle, bu yöntem kanserin vücudunun farklı bölgelerine yayıldığı hastalar ile kalp rahatsızlığı bulunan hastalar için uygun değil.

Amerikan Kanser Tedavi Merkezi’nin Nanoknife ile ilgili sayfası için tıklayın.

Türkçe bilgi edinmek için Pankreas Kanser’inde Nanoknife dönemi

Daha önce paylaştığım bu yazı da ilginizi çekebilir:

Bitkisel Çaylar Kanser mi Yapıyor?

6 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir