Bilim,  Future,  Mobil Yaşam,  TED Talks,  Teknoloji,  Video

Altıncı His Teknolojisi

Altıncı His Teknolojisi, dijital bilgiyi kullanarak fiziksel dünyamızı daha zenginleştirmeye yarayan giyilebilir bir teknoloji. Bu teknolojiyi bulan Pranav Mistry, MIT Media Lab‘da çalışan bir Hintli.

sixthsense_call

Google Glass ile hayatımıza girmeye çalışan giyilebilir teknoloji kavramı, aslında tahminlerimizden öte yeniliklere açık. Google Glass, bize sadece bir gözlük yardımıyla hayatımızı kolaylaştırabilecek bir ürün sunuyor.

Altıncı His Teknolojisi sahibi P.Mistry şu düşünceden yola çıkmış: “Yaşantımızdaki günlük objeler ve jestler hakkındaki bilgimiz ve onları kullanma biçimimiz, dijital dünyayla olan etkileşimimize nasıl uyarlanabilir?… Klavye ve fare kullanmak yerine, neden bilgisayarımı fiziksel dünyayla etkileşim kurduğum şekilde kullanamayayım?”

sixthsense_camera

Bilgisayarın faresi ile başlayan bu araştırma, kağıtlara aldığımız notları SMS ile göndermeye, 3 boyutlu çizim yapabilen kalemlerden uçak biletini kullanarak Google Maps’de arama yapmaya kadar birçok alana yayılmış. Daha fazla detayı yukarıdaki TED konuşmasında bulacağınız için buraya yazmıyorum.

İlgimi çeken en önemli konu da, konuşmanın sonunda P.Mistry’nin bu teknolojiden zengin olmak değil herkesin kendi Altıncı His cihazını yapabileceği açık kaynak kodlu bir sistemi yapacağını söylemesiydi.

Projeyi kendi web sitesinden incelemek için Pranav Mistry

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir