Mobil Yaşam,  Teknoloji

Akıllı Telefonları Anahtara Dönüştüren Jani

Elinizi cebinize atmadan telefonunuz yardımıyla kapınızın veya garajınızın otomatik açılmasını ister miydiniz?

Jani ismi verilen akıllı anahtar giriş sistemiyle bu gerçekleşebiliyor.

Jani, akıllı anahtar sistemi
Jani, akıllı anahtar sistemi

Akıllı telefonları anahtara dönüştüren bu sistem, apartman kapılarından otomatik bariyerlere, garaj kapılarından turnike sistemlerine kadar geniş bir yelpazede kullanılabiliyor. Teknolojisi ise basit: Android ve IOS işletim sistemli akıllı telefonlara yüklenebilen uygulama, kapılara takılan Jani cihazıyla bluetooth yardımıyla haberleşiyor.

İnsanları anahtar, kumanda ve giriş kartlarından kurtarmayı hedefleyen Jani, basit kurulumu ile hayatı kolaylaştıran bir uygulama gibi görünüyor. Bu açıdan hoşuma gitti. Hoşuma giden bir diğer yanı da bu sistemin Türk girişimciler tarafından bulunması.

Indiegogo isimli bir platform var. Bu platformda çeşitli kategoriler altında size ait yeni girişimler için kampanya başlatabiliyor ve insanlardan bu girişime kaynak sağlayabiliyorsunuz. Belirlediğiniz belli bir fiyata kadar kaynak sağlarsanız ürününüzü hayata geçirebiliyorsunuz.

Jani de Indiegogo’da yer alıyor ve bu ürün için kaynak bekliyor. Konulan hedef kaynak 40.000$. Eğer girişimi beğenirseniz siz de kaynak aktarımı yapabilirsiniz.

Jani Özellikleri ve Güvenlik Konusu

Jani akıllı giriş sistemini, kapı-garaj gibi yerlere kolayca monte edebiliyoruz. Sonrasında ise yapılacak şey, akıllı telefonumuza ilgili uygulamayı yüklemek. Sistem bluetooth ile çalışıyor. Jani, kullanıcıya uygulama üzerinden sistemi açıp kapama, misafirlerle anahtar paylaşımı ve hatırlatmalar yapabiliyor.

Jani çalışma yapısı
Jani çalışma yapısı

Proje hoşuma gitmekle birlikte güvenlik problemi konusunda biraz daha iyileştirmeler yapılabilir diye düşünüyorum. Güvenlik açısından yapılabilecekler iki şeyle sınırlanmış: Otomatik girişin kapatılması ve kapı-telefon arasındaki mesafenin kısıtlanması.

 

Jani Güvenlik Ayarları
Jani Güvenlik Ayarları

Sistemle bluetooth üzerinden haberleşen telefon hacklenirse isteyen kişi kapınızı, garajınızı vs açabilir. Bu açıdan sistemin güvenliğinin biraz daha artırılması şart görünüyor.

Bu ve benzeri açıdan geliştirmeye açık olan Jani akıllı anahtar sistemini, insan hayatını kolaylaştıran güzel bir fikir, güzel bir girişim olarak görüyor ve destekliyorum.

Jani için Indiegogo kampanyasına buradan ulaşabilirsiniz. Eğer sizin de yeni girişimleriniz var ve kaynak bulmayı isterseniz Indiegogo‘dan faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir