Faydalı Bilgiler

6 Maddeyle Neden Kış Lastiği Takmalıyız?

Kış mevsimini iyice hissettiğimiz ve ilk karla tanıştığımız bugünlerde, araçlarımız ve kendi güvenliğimiz için kış lastiği olmazsa olmazlardandır.

                                                              Kış Lastiği Kullanımı Neden Önemlidir?

Bu yazıda can ve mal güvenliğimiz için neden kış lastiği takmalıyız sorusuna cevap bulmaya çalışacağız:

1- Kış Lastiği mi Kar Lastiği mi?

Literatürde kar lastiği diye bir şey yoktur. Yanlış algılama sonucu, bu tip lastiklerin karlı yollarda kullanılması gerektiği düşüncesinden hareketle bu isimle adlandırılmıştır fakat işin aslı kış lastiğidir.

2- Kış Lastiği Genelgesi

Şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği takılması, 1 Aralık-1 Nisan tarihleri arasında zorunludur. İki yıl önce yürürlüğe giren yönetmeliğe göre bu kurala uymayan araçlara 519 TL ceza uygulanacak.

27.11.2012 tarihli genelge şöyle:

“27/11/2012 tarih ve (2012/KDGM- 07 /DENETİM) sayılı Genelge Bakanlığımızca yürürlüğe konulmuştur. Ancak, bazı araç türleri için kış lastiği temininde güçlükler yaşandığı müşahede edilmiştir. Taşıt sahiplerinin mağdur olmaması için bahse konu genelgenin;
“KIŞ LASTİĞİ VE UYGULAMALARI” başlıklı (1) nci bölümünün (ç) bendinin sonuna aşağıdaki cümlenin eklenmesi;

“Yarı römork ve römorkların frenleme tertibatı bulunan dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinin
kış lastiği olması zorunluluğu 1 Aralık 2014 tarihinden itibaren aranır.”,

“DENETİMLERDE UYGULANACAK USUL VE ESASLAR” başlıklı (2) nci bölümünün (a) bendinin;

“a) Kamyon, çekici, tanker, otobüs, yarı römork ve römork türü araçların lastiklerinin yanaklarında (M+S) işareti; minibüs, otomobil ve kamyonet türü araçların lastiklerinin yanaklarında ise (M+S) işareti veya (M+S) işareti ile birlikte kar tanesi (snowflake) işareti veya sadece kar tanesi (snowflake) işareti aranacaktır.” şeklinde değiştirilmesi.”

Bu genelgeye göre otomobil kullanıcıları için “dört mevsim lastiği” denilen M+S (M:Mus:Çamur / S:Snow:Kar) lastikleri yeterli oluyor. Fakat bu lastiklerin kış lastiklerinin performansını göstermeyeceğini bilmek lazım.

3- Kış Lastiğinin Yaz Lastiğinden Farkı Nedir?

Yaz lastiklerinin malzemesi 7 derece altındaki sıcaklıklarda sertleştiği için yola tutunması azalmaktadır. Kış lastiklerinin ise, özel profillerinin yanısıra, üretildikleri Silica esaslı malzeme daha yumuşaktır ve 7 derece altındaki soğuk hava şartlarında kuru asfalt, kar ve buzda tutunmayı artırmaktadır.

4- Kış Lastiğinin Çekiş Olan Tekerlere Takılması Yeterli midir?

Hayır yeterli değildir. Kış lastikleri 4 tekere takılmalıdır. İyi bir fren performansı için bu elzemdir.

5- Kış Lastiği Takılı Araçların Zincir Bulundurmaları Gerekli midir?

Evet gereklidir. Karayolu Trafik Yönetmeliği’ne göre karlı ve buzlu yollarda zincir bulundurulması zorunludur.

6- Yaz ve Kış Lastikleri Takılı Bir Aracın Fren Mesafesi Ne Kadardır?

Yapılan testlerde 60 km hızla giden bir aracın fren mesafeleri;

Yaz lastiği takılıyken 67 m.

Kış lastiği takılıyken 38 m.

şeklinde ölçülmüş. Bu da, kış lastiği takmamız için en önemli sebep diyebilirim.

Her ne kadar otomobiller için kış lastiği yasal olarak zorunlu değilse de, ölümlü ve yaralamalı kazaların önlenmesi ve sürüş güvenliği için kış lastiği takılması çok çok önemlidir. Karlı ve buzlu yollarda yaz lastiğiyle yollarda kalan, kaza yapan ve dahi trafiği kitleyenlerle mutlaka karşılaşmışsınızdır. O hale düşmemek için kış lastiklerinizi taktırmayı unutmayın.

Aşağıdaki video, yaz ve kış lastiklerinin farkını görmek için küçük bir örnek.

4 Yorum

 • ssaygin

  Evet, maliyetten dolayı idare ederim, kar ve don olduğu günler trafiğe çıkmam deniyor ama kaza riski yüksek olduğu için kesinlikle kullanılmalı.

 • Metehan Demirci

  Suat abi peki yazları kış lastiği ile sürmenin bir dezavantajı var mı? Internette bununla ilgili birçok çelişkili bilgi mevcut. Bu yaz içerisinde ben hep kış lastiği ile gezdim. Net olarak bir dezavantajini yaşamadım, bununla ilgili de bizi aydinlatabilirsen çok sevinirim.

  • Suat SAYGIN

   Metehan, kış lastiğinin iç yapısından dolayı yazın kullanırsan daha çabuk deforme olabilir. Lastiğin ömründen yemiş oluyorsun. Ayrıca fren mesafeleri konusunda da sıkıntılar yaşanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir