Teknoloji

5G ve Nesnelerin İnterneti Bize Ne Getirecek?

26 Mayıs 2015 tarihinde yapılacağı açıklanan 4G ihalesiyle yıl sonunda başlanacak 4G hizmetinin bize neler getireceğini düşünürken Cumhurbaşkanı’nın “bir kaç yıl daha bekleyip 5G’ye geçelim” şeklindeki açıklaması tüm planların tekrar gözden geçirilmesine sebep oldu.

5G
5G

4G ve 5G Data Hızları ?

1G ile başlayan ve şu an hayatımızda 2G-3G olarak yer alan GSM sistemleri, en son 4G ile data miktarında 100 Mbit/s mertebelerine erişmiş durumda. Türkiye’de 3G kullanarak ortalama 5-30 Mbit/s hızlara erişirken, 4G’ye geçtiğimizde bu oran ortalama 100 Mbit/s’lere ulaşacak. Rakamlara ortalama diyorum zira hız miktarları, kapsama alanının iyi olmasına-kullanıcı miktarına vb bağlı. 5G ile ise bu rakam kullanıcı başına 1000 Mbit/s veya 1 Gbit/s olacak. Aşağıdaki slayt GSM sistemlerinin 1G’den 5G’ye gelişimini kabaca gösteriyor:

İlk anda şu an 3G ile elde ettiğimiz hızlar telefonlarımızla yaptığımız bir çok işleme yetecek görünüyor. Maillerin okunması, internet ve sosyal medyada dolaşma ve youtube videolarını izleme gibi gereksinimler için 3G yeterli. Saniyede 100 mbit hızlara ulaşmak, bugüne kadar yapageldiğimiz işler için hayli hayli yetecektir. Burada devreye “nesnelerin interneti / internet of things” kavramı giriyor. Bu kavramı son yıllarda çokça duymaya başladık, giderek daha fazla duyacağız.

Nesnelerin İnterneti / Internet of Things

Aslında Türkçe’ye “şeylerin interneti” olarak çevirebileceğimiz bu ifade, ilk olarak MIT’de çalışan ve RFID sistemlerinin standartlarını oluşturan Kevin Ashton tarafından dile getirilmiş.

Nesnelerin İnterneti / The Internet of Things
Nesnelerin İnterneti / The Internet of Things

Aklımıza gelebilecek tüm teknolojik cihazların çeşitli haberleşme protokolleri yardımıyla birbiriyle haberleşmesi şeklinde özetleyebiliriz konuyu. Akıllı evler, akıllı şehirler (ayrı bir yazı konusu olacak) gibi kavramların hayata geçebilmesi için cihazların birbiriyle haberleşmesi şart. Örneğin buzdolabınız, içindeki etin azaldığını anlayacak ve internetten sipariş verecek, akşam siz eve geldiğinizde siparişiniz kapıda olacak. Evden çıkarken hareket sensörü bunu algılayacak, arabaya haber vererek çalışmasını ve kış günlerinde ısınmasını sağlayacak vs vs. Daha çok örnek için bu yazıma bakabilirsiniz.

Bu ve buna benzer yüzlerce örneği hayata geçirebilmek için bu cihazların birbirleriyle haberleşmesi şart demiştik. Peki bu nasıl olacak? Evimizdeki kablolu/kablosuz adsl ile olmayacak tabii. Bunun için 4G ve 5G gibi mobil sistemlere ihtiyaç var.

Nesnelerin İnterneti - 2020  Tahminleri
Nesnelerin İnterneti – 2020 Tahminleri

Yukarıdaki resimde görüldüğü üzere, yapılan tahminlere göre 2020 yılında 25 milyardan fazla cihazın birbirine bağlı olacağı ve 50 trilyon gigabit datanın kullanılacağı öngörülüyor. Bu muhteşem rakamlara ulaşabilmek de, şu an kullandığımız 3G’nin sağladığı data miktarı ile mümkün değil. O yüzden 4G ve 5G’ye ihtiyaç var.

Dünyada Hangi Ülkeler 4G-LTE Kullanıyor?

Aşağıdaki harita Aralık 2014 itibariyle dünyada LTE (4G) kullanan ülkeleri gösteriyor:

LTE Kullanan Ülkeler
LTE Kullanan Ülkeler

Kırmızı : LTE kullanan ülkeler / Mavi : LTE’ye geçmeyi planlayan ülkeler / Gri : Henüz LTE yok.

Bu harita 2014 sonu olduğu için Türkiye yok, olacaktı ama henüz net olmamakla beraber sanırım Mayıs ayındaki ihale iptal edilecek.

5G Ne Zaman Gelecek?

5G’nin en erken 2020 yılında gelebileceğini söyleyebiliriz, çünkü henüz daha standartları oluşturulmadı! Bu standartları oluşturmak için 5G ile ilgili çalışmaları yapan NGMN (Next Generation Mobile Networks – Gelecek Nesil Mobil Ağlar) birliği var. Operatörler, telefon üreticileri, üniversite ve araştırma şirketlerinden oluşan bu birlik, 2020 yılı sonrası 5G’yi kullanabilmek için çalışmalar yapıyor. NGMN dışında da farklı ülkeler bağımsız olarak 5G testleri yapıyor. Samsung bu anlamda çalışma yapıyor ve 2018 yılında Güney Kore’de yapılacak Kış Olimpiyatları’nda bu teknolojiyi denemek istiyor. Dolayısıyle 5G’nin bizim ülkemize gelmesi en erken 2020 yılının sonlarına doğru olabilir diye düşünüyorum.

Bu arada 4G ve 5G’nin istenen hızlarda verimli çalışabilmesi için fiber ağların çekilmesi de gerekiyor. Türkiye’de fiber internet var fakat istenilen düzeyde değil. 4G’ye geçtiğimizi varsaysak bile fiber olmadan bu işin yürümeyeceği aşikârdır.

5G ve Nesnelerin İnterneti Bize Ne Getirecek?” sorusuna cevap ararken eğer 4G’yi yapmayıp 5G’yi beklersek yaklaşık 5-6 yıl boyunca 3G ile hayatımızı sürdürmeye devam edeceğiz fakat 4G’nin getirdiği yeni teknolojilerden de uzak olacağız. 2009’da başlayan 3G hizmeti sayesinde 6 yıldır yüksek hızların getirdiği nimetlerden faydalanıyoruz. 2G varken telefonu bilgisayara bağlayıp maillerinize baktığınız o günleri hatırlayın veya web’de bir sayfaya girmeye çalıştığınızı. Nereden nereye geldik, artık 3G ile bağlıyken bu tür yavaşlığı kabul etmiyor ve şikayet ediyoruz. Dünya 4G’nin getirdiği hızla teknolojik anlamda ilerlerken biz bundan mahrum kalacağız. 5G’yi 5 yıl bekleyelim mi yoksa 4G’ye geçelim mi sorusu, fayda/maliyet anlamında etraflıca irdelenmesi gereken önemli bir konudur.5 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir