Bilim,  Future,  TED Talks,  Teknoloji

4D Printing ile Kendi Kendini İnşa Eden Binalar Mümkün mü?

4D Printing / 4 Boyutlu Yazıcı ile kendi kendini inşa edebilen yapılar fikri oldukça ilginç geliyor. Peki bu ne kadar mümkün?

4D Printing
4D Printing

Dilerseniz önce 3 boyutlu yazıcılara kısaca değinelim, sonra 4 boyutluyu inceleriz.

3 Boyutlu Yazıcı Nasıl Çalışır?

Bilgisayarda yapılan 3 boyutlu bir çizimden (3D CAD) 3 boyutlu katı bir nesne yapılması işlemi ve bu işlemi yapan makinelere verilen isime 3 Boyutlu Yazıcı deniliyor. Üç boyutlu nesneyi oluşturmak için dijital dosya ince dilimlenmiş katmanlar halinde kesitlere dönüştürülür. Baskı aşamasında üç boyutlu yazıcı ince katmanları üst üste ekleyerek nihai nesneyi oluşturur.

3 Boyutlu yazıcı ile aklımıza gelebilecek her türlü ürün gerçekleştirilebiliyor. Aşağıdaki resimler fikir verebilir:

İki boyutlu dünya’da alışık olduğumuz şekilde anlatmak gerekirse, bir yazıcıdan kağıt baskı alabilmek için önce Word (.doc) veya PDF dosyası hazırlamanız gerekir ya da elinizde hazır bir belge varsa, bunu bir tarayıcıda (scanner) tarayıp dijital verisini alırsınız.

Nesneyi üretmek için 3D Printer baskı yapmadan önce, üç boyutlu çizim dosyanızı (.STL, .OBJ) yüzlerce veya binlerce ince katmanlara dilimler. Her bir katman belirli bir kalınlıktadır.(örneğin 0.1 mm kalınlığında.)

Bu dilimlenmiş katman verileri üç boyutlu yazıcıya aktarılır ve üç boyutlu yazıcı, katmanları örmeye başlar. Her bir katmanın üstüne bir sonraki katmanı ekleyerek nihai nesneyi üretir. Üç boyutlu yazıc,ı PLA plastik hammaddeyi eriterek katman katman nesneyi örerek gerçekleştirir.

4 Boyutlu Yazıcı

Skylar Tibbits isimli bir araştırmacı, insan veya robot gibi harici bir etken olmaksızın akıllı malzemelerle kendi kendini inşa edebilen bir yapı üzerinde çalışıyor ve buna 4 boyutlu yazıcı ismini veriyor. Bugün nano-robotlar sayesinde ilaç sanayiinde ve tıpta çok değişik uygulamalar yapılıyor. Benzer şekilde insan ölçeğinde çalışmalar da mevcut. Skylar Tibbits, nano ölçekte uyarlanabilir malzemeyle yerleşik dünyayı birleştirmek istiyor. Yani kendi kendini inşa edebilen programlanabilir malzemeler.

MIT’de kendi kendine montaj yapabilen programlanabilir malzemeler inşa etmek üzere çalışmalarını sürdürüyor. Tibbits’in belirttiğine göre bunun en uygulanabilir alanı uzay. Dilerseniz örnekleriyle beraber anlatmaya çalıştığı TED konuşmasını izleyelim:

Bu yazı da ilginizi çekebilir:

3 Boyutlu Yazıcı ile Yapılmış Dünyanın İlk Arabası

4 Yorum

  • Turkekul Dogan

    Artur Clarke’ın bir romanında bu konu vardır. Bir gezegene bırakılan araç topraktan aldığı madenleri ayrıştırarak binalar yapar. Yaptığı binalarda kendi kendilerini çoğaltır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir