Bilim,  Future,  Teknoloji

2014 Nobel Tıp Ödülünü Kazanan Beyinin GPS Sistemi

Her yıl insanlığa hizmet amacıyla verilen geleneksel Nobel ödülleri, 113.cü kez sahiplerini bulmaya başladı. Sırasıyla tıp, fizik, kimya, barış, ekonomi ve edebiyat dallarına verilen ödüllerin ilki açıklandı.

BrainMapping

Nobel Tıp Ödülü, beyinin küresel konumlama sistemini araştıran 3 bilim insanına verildi. Ödüle İngiliz profesör John O’Keefe, May-Britt Moser ve Edvard Moser layık görüldü. ‘GPS sistemi’ olarak adlandırılan araştırma, beyinin kişinin nerede olduğunu nasıl bildiğini ve bir yerden başka yere giderken nasıl kendini konumlandırdığını inceliyor.

2014tıp ödülü

Yapılan araştırmanın Alzheimer hastalarının konumlarını ve etrafındakileri neden tanımlayamadığına da ışık tutacağı düşünülüyor.

Nobel Ödül Komitesi,  “Araştırma, yüzyıllardır filozof ve bilim insanını meşgul eden bir problemi çözdü.” yorumu yaptı.

Ödülün verilmesiyle ilgili konuşma için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz:

Bu üç bilim insanı, beyindeki gri hücrelerimizin bir nevi navigasyon işlevi gördüklerini keşfederek bu ödüle sahip olmuşlar.

Bugün Lucy isimli filmi izledim. Orada da konu, malum beynimizin %10’unu kullanıyoruz ama ya %100’ünü kullanırsak ne olur temalıydı. Tabii bilim-kurgu olduğu için orada söylenenler tamamiyle gerçek değil. Lucy filmiyle ilgili de ayrı bir yazı yazmayı düşünüyorum. Fakat bunun yanında beyinle ilgili yapılan araştırmalar, gün geçtikçe beynin nasıl çalıştığıyla ilgili daha fazla bilgi edinmemizi sağlıyor.

Beyinle ilgili bu yazılar da ilginizi çekebilir:

Beyin Kontrolü ile Araba Sürebilir miyiz?
Beynimiz Bize Oyun mu Oynuyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir