Bilim,  Teknoloji

12. ODTÜ Robot Günleri Etkinliği

12.Uluslararası ODTU Robot Günleri, bu yıl 7-8 Mart 2015 tarihlerinde düzenleniyor. ODTÜ Robot Topluluğu tarafından her yıl düzenlenen etkinlik, 8 farklı kategoride robot yarışmalarına sahne oluyor.

ODTÜ Robot Günleri
ODTÜ Robot Günleri

Yarışmaların yapılacağı 8 farklı kategori ve detayları şöyle:

Arama & Kurtarma
Bu kategorideki amaç, iki robot arasında haberleşme sağlanarak, bir robotun diğeri tarafından temsili bir şekilde kurtarılması.

Sumo
Adını Japon “Sumo” kültüründen alan bu kategoride robotlar birbirlerini dohyo adı verilen pistten atmak için mücadele ediyor.

Çoklu Mini Sumo
Sumo kategorisine benzer şekilde takım arkadaşı olan robotlar haberleşerek diğer takım üyelerini pistten dışarı atmaya çalışıyor.

Mayın Tarlası
Robot, daha önceden yerlerini bilmediği mayınlarla(mıknatıs) döşenmiş bir pistte mayınsız noktaları tercih ederek yolunu çizmeye çalışıyor.

Labirent Çözen
Malum olduğu üzere labirentten en önce çıkabilen robot yarışmayı kazanıyor.

Çöp Toplayan

Bu kategoride robotlar, farklı renklerdeki çöpleri kendi renklerindeki kutulara atarak en yüksek puanı toplamak için yarışacak.

Çizgi İzleyen
Bu kategori robotları, siyah zemin üzerindeki beyaz çizgiyi veya beyaz zemin üzerindeki siyah çizgiyi takip etmeyi amaçlıyor.

Serbest
Serbest kategorisi robotlarının herhangi bir boyut veya ağırlık sınırlamasına uyma şartları yoktur. Bu robotların değerlendirilmesi her sene farklı üniversitelerden davet edilen Hocalar tarafından yapılmaktadır. Değerlendirme sırasında göz önünde bulundurulanlar otonomluk, yaratıcılık, günlük hayata uyarlanabilirlik gibi konulardır.

Robot teknolojisine olan hevesim hiç dinmediği için ülkemizde yapılan bu etkinliği önemsiyorum. Üniversite-Sanayi işbirliğinin önemi her zaman dile getirilmiştir, kalkınmamız için bu işbirliği şarttır. Aksi takdirde üniversitede yapılan bilim, kampüsten dışarı çıkmayarak teorik olarak kalacak ve sanayiye katkısı olmayacaktır. Son 10 yıldır ekonomideki gelişim, maalesef inşaat sektörüyle ilerliyor ama bunun sürdürülebilir olmayacağı aşikardır. Robot teknolojisi de bu anlamda sanayiye katkı sağlayacaktır. Dünyanın büyük şirketleri robotla ilgili teknolojilerinde epey ilerdeler. Belki onlara hemen yetişemeyeceğiz ama hiç olmazsa bu etkinlik bile ülkemizde amatör-profesyonel anlamda robot meraklılarını teşvik etme anlamında önemli.

Geçen yıl yapılan etkinlikle ilgili videoyu aşağıya ekliyorum.

7-8 Mart tarihlerinde yapılacak bu etkinliğe kaçırmayın derim.

ODTÜ Robot Topluluğu ile ilgili detaylı bilgi almak için bu adrese bakabilirsiniz. Projeler, dokümanlar ve eğitimler ilginizi çekebilir. Ayrıca yarışmayla ilgili de bu adresten bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir